Skip links

Як вибрати роботу мрії: підказки для дітей та їхніх батьків

Більше половини людей працюють зовсім не за фахом. Як вибрати професію, щоб ходити на роботу із задоволенням? Чи правда, що підлітки вважають за краще гаджети і ніхто не хоче працювати руками? Чи нормально, коли дитина змінює десять різних гуртків і секцій за рік? Юлія Саліоновіч, організатор програм з профорієнтації та розвитку навичок компанії Shamrock, в рамках проекту Cool School! І Ніякого навчання в ТРЦ «РайON» провела креативно-психологічний майстер-клас за професіями майбутнього і розповіла, як допомогти дітям з вибором професії.

— Говорити з дітьми про сучасні професії та професії майбутнього можна у формі гри, креативу, навіть за допомогою малюнків, залучаючи і семирічок, і підлітків. На майстер-класі ми будемо придумувати і малювати місто майбутнього. Чи будуть там культурні центри, школи та університети, торгові центри? Якими вони будуть? Як виглядатимуть ці будівлі і які люди будуть там працювати?

Профорієнтація — тривалий процес. Зазвичай у нас використовують для цього тести як спосіб для ледачих. Правильний процес вибору майбутньої професії відбувається в кілька етапів.

 На першому етапі батькам потрібно допомогти дітям з першого по четвертий клас зрозуміти, які бувають професії. «Як називається той, хто робить тобі зачіску? Хто продає тобі фрукти в магазині? Ким працюють тато і мама? »- і так далі.

Другий етап — з п’ятого по сьомий клас. Зазвичай діти в цьому віці активно випробовують себе під час різних занять. Пішов на один гурток, не сподобалося, кинув. Спробував другий, теж не підійшло. Через якийсь час мама починає обурюватися: «Що ти мене ганьбиш, не можеш довести жодну справа до кінця?» І ось такі зауваження батьків — це найгірше, що може бути. Завдання батьків в цьому віці — не тільки показати дитині світ професій, а й дати можливість протестить себе всюди, де тільки можна. Нехай дитина відповість собі на питання: «В чому я крутий? Що у мене добре виходить? »

Якщо син або дочка спробували себе в чомусь, і їм це не сподобалося, — прекрасно! Тепер ми знаємо, що дитині це не підходить, можемо йти далі.

Третій етап — діти з сьомого по дев’ятий клас. На цьому етапі дитині потрібно добре розуміти, які у неї сильні сторони, заглиблюватися в професії, знати, які навички потрібні конкретним фахівцям, дивитися на свої навички як на професійні. «Мені подобається малювати. Де я можу це застосувати? Які є пов’язані з малюванням професії? »

До дев’ятого класу дитина вже зрозуміє, які у неї сильні сторони, в яких професіях вона зможе заробляти і реалізувати себе. Тоді учень робить вибір: йти в училище, коледж або продовжити навчання в десятому класі і вступати до університету. До цього моменту дитина вже готова сформулювати своє бажання, наприклад: «Хочу бути 3D-дизайнером».

Що ще може допомогти з вибором професії? Екскурсії на підприємства і компанії різних сфер діяльності. Наш центр Shamrock проводить для підлітків зустрічі з різними фахівцями. Можна порекомендувати дивитися відео в Ютубі, де представники різних професій розповідають про те, чим вони займаються. Попросіть своїх друзів і родичів розповісти дитині про їхні спеціальності і те, чим вони займаються на роботі.

У деяких дорослих є побоювання, мовляв, діти зараз настільки захоплені гаджетами, що ніхто з них не стане вибирати професії, в яких потрібна ручна праця. Не думаю, що це так. Є люди різного типу, для деяких важливо щось робити руками, такі діти хочуть стати кухарями, перукарями і так далі. Близько 30% учнів в минулому році вибрали для себе професійно-технічну освіту. Решта вирішили вчитися в університетах. Більшість — на філологів, юристів, менеджерів, фахівців з туризму. При цьому статистика говорить, що у нас в країні 58% людей ніколи не працювали за своєю спеціальністю.

Вибір університету важливий і впливає на майбутнє. Вуз потрібно вибирати хороший. Наприклад, більше сотні університетів у нас в країні мають ліцензії на підготовку за фахом «міжнародні відносини». В реальності всього з десять дають нормальну базу по цій спеціальності. Тому спочатку потрібно вибрати напрямок, а потім — свій університет.

Якщо є бажання вчитися за кордоном, до цього варто готуватися заздалегідь — вчити мову, знайомитися з країною. Англійська взагалі обов’язковий для кожного, а ось над другою іноземною пропоную подумати. Наприклад, логіст зі знанням англійської буде заробляти 20 тисяч гривень на місяць. А якщо він знає китайську — то близько 50.

Важливо планувати своє життя разом з професією, ставлячи собі різні питання. Де я буду жити? Якщо в своєму регіоні, то які зарплати у фахівців мого напрямку в моєму регіоні? А може, я переїду в іншу країну? Хто будуть мої роботодавці — українські чи закордонні компанії? Чи потрібно мені власне житло в моєму місті чи я буду часто переїжджати і орендувати квартиру?

Підказка для батьків, які хочуть допомогти з вибором прямо зараз. Запропонуйте своїй дитині письмово відповісти на ряд питань. Перше: навіщо потрібна робота? Далі: що я люблю робити? Наступне: які професії я знаю? Нехай складе список. Зазвичай діти можуть назвати не більше 10 професій, підлітки знають близько 30. Ці відповіді дадуть поживу для подальших роздумів і підкажуть, в якому напрямку рухатися.

Оригінал статті Rayon.com.ua