Skip links

Сучасні професії для тих, хто любить математику

Яку професію обрати, якщо ти любиш математику? Комп’ютерні технології, штучний інтелект, нанотехнології, розвиток віртуальної реальності та генної інженерії диктують нам нові затребувані професії і серед них є багато таких, де потрібні системні знання математики.

Як не загубитися у розмаїтті сучасних професій і обрати професію правильно?

Ми радимо пройти профорієнтаційні тести, курс з вибору професії, або табір з вибору професії, відвідувати відкриті зустрічі з фахівцями, ходити на екскурсії.

Все це допоможе тобі краще зрозуміти себе, розширити знання про професії і зробити свідомий вибір професії. Якщо тобі потріна буде фахова допомога у виборі професії – звертайся до нашого офісу та записуйся на курс з вибору професії.

А зараз, ми підготували для тебе список цікавих сучасних професій, де твоя любов до математики стане твоєю суперсилою.

IT-спеціалісти. У зв’язку з глобальною комп’ютеризацією нашого життя, все більше компаній потребують фахівців в сфері IT-технологій. Список найбільш затребуваних IT-спеціальностей 2020 включає такі професії:
• Програміст;
• Системний архітектор;
• Розробники ПЗ;
Спеціаліст кібербезпеки;
• Web-інженер;
• Системний інженер;
• Системний адміністратор;

Системні аналітики. Системний аналітик – це фахівець, який займається аналізом даних певної сфери діяльності компанії, і на підставі розрахунків створює прогнози та рекомендації щодо розвитку цієї галузі. На підставі аналітичних оцінок, зроблених в 2020 році, системні аналітики будуть широко затребувані в IT-сфері та промисловості. Системний аналітик досліджує і моделює бізнес-процеси компанії, пропонує варіанти оптимізації. Ці фахівці створюють архітектуру програмного забезпечення і досліджують його в роботі. Для того, щоб отримати професію системного аналітика, потрібно закінчити IT, технічний або математичний вуз. Багато компаній з радістю беруть успішних випускників, навіть без досвіду роботи, якщо вони володіють знаннями ПК, розбираються в побудові інформаційних систем, знають принципи системного аналізу, володіють технічною англійською мовою. Якщо ж у фахівця є досвід роботи від 1 року, він автоматично стає дуже затребуваним працівником і рівень його заробітної плати збільшується вдвічі.

Інженери. Інженер – це фахівець у галузі інженерії, який уміє поєднувати винахідництво, наукові та математичні знання для знаходження нових рішень технічних проблем. Головне у професії інженера – створювати новітні технологічні розробки, які будуть приносити користь для людей, підприємств та різних галузей життя. Інженери потрібні у різних галузях діяльності та виробництвах, де використовуються точні науки. Найбільш затребувані інженери в будівництві, науково-дослідницьких організаціях, космонавтиці та авіації, військовій сфері. Професія інженера має кілька видів:

 • Інженер-механік – займається створенням та удосконаленням уже існуючих моделей машин та обладнання;
 • Інженер-фізик – створює нові технологічні відкриття на основі знань про фізичні властивості та закони;
 • Біоінженер – виконує нові технологічні відкриття у екології та медицині;
 • Інженер-еколог – за допомогою комп’ютерних технологій створює розробки для захисту навколишнього середовища;
 • Військовий інженер – займається розробками у військовій галузі, вирішує шляхи автоматизації військової техніки;
 • Програміст – створює програми та алгоритми, необхідні для автоматизації технічних процесів;
 • Інженер-будівельник – займається проєктуванням доріг, мостів та будівель різного призначення;
 • Інженер-кошторисник – виконує підготовку кошторису, перевіряє вартість виконаних робіт, домовляється про ціни, веде акти завершених робіт;
 • Інженер-хімік – створює нові та вдосконалює наявні норми, на основі яких відбувається виробничий процес;
 • Інженер-електрик – розробляє, настроює, проєктує та вдосконалює технології, які працюють від електросистем та займається налагодженням теплопостачання.

Фінансист. Фінансист — це спеціаліст в області фінансових операцій. Він здійснює фінансовий і банківський контроль за обігом грошових коштів, забезпеченням фінансової стабільності підприємства. Аналізує стан фінансової і господарської діяльності підприємства. Бере участь у розробці інвестиційних програм, визначенні напрямів витрачання коштів, забезпеченні поточного фінансування. Здійснює взаємодію з різними структурами фінансового ринку по всіляких аспектах фінансової, кредитної і податкової діяльності.
Місцем професійної діяльності фінансиста можуть бути державні органи федерального, територіального і муніципального рівня; банки, біржі, фінансові компанії, інвестиційні фонди, економічні і фінансові служби підприємств і організацій. Хочеш дізнатися про специфіку роботи банківських працівників? Читай інтерв’ю з Ігорем Дорошенко.

Валютний трейдер. Трейдер займається управлінням капіталом на міжнародних фінансових ринках з метою отримання прибутку. Сенс цієї професії полягає в купівлі валют, акцій або інших активів за однією вартістю і подальшому їхньому перепродажу за вищою ціною. Дохід його в даному випадку — сума різниці вартості активів.  Кар’єра трейдера може розвиватися у двох напрямках — робота на фінансових ринках з власним капіталом або робота в інвестиційній компанії та управління капіталом інших людей. Також існують професії трейдер криптовалют (продаж та купівля криптовалют), та цифровий фермер (майнить електронні гроші, створює електронні гроші). Починаючи приблизно з 2016 року, в наше життя міцно увійшла ще одна різновид «невидимих» грошей – криптовалюта, які спочатку були представлені основним різновидом – біткоіни. У міру зростання популярності цього революційного масштабного проекту з розширенням лінійки «альтернативних грошей» розвивався трейдинг криптовалюта. І сьогодні торгівля, альткоінамі, ефірами викликає інтерес у багатьох професійних трейдерів і інвесторів.

Біотехнолог. Професія підходить тим, кого цікавить фізика, математика, хімія і біологія. До речі, саме біотехнологи займаються розробками вакцин від грипу, дифтерії, Covid 19, тощо.  Фахівці з біотехнології майстерно використовують живі біологічні організми, їх системи і процеси, застосовуючи наукові методи генної інженерії, з метою створення нових сортів продуктів, рослин, вітамінів, лікарських засобів, а також поліпшення властивостей існуючих видів в рослинної і тваринної середовищі, стійких до несприятливих кліматичних умовами, шкідників і хвороб. У медицині біотехнологи грають неоціненну роль у створенні нових лікарських препаратів для ранньої діагностики і успішного лікування найскладніших хвороб. Як будь-яка наука біотехнологія постійно розвивається, досягаючи небувалих висот. Так, в останні десятиліття вона закономірно вийшла на рівень клонування і досягла певних успіхів в цій сфері. Клонування життєво важливих людських органів (печінка, нирки) дає шанс на лікування, повне одужання і підвищення якості життя людей в усьому світі. Біотехнологія як наука перебуває на стику клітинної та молекулярної біології, молекулярної генетики, біохімії та біоорганічної хімії.

Нанотехнолог. Професія підходить тим, кого цікавить фізика, математика і хімія. Нанотехнолог – фахівець з нанотехнологій, вчений, який досліджує матеріали на молекулярному і атомарному рівні і створює об’єкти з компонентів, що володіють нанорозмірів. В галузі медицини можливе створення роботів-лікарів, здатних “жити” всередині людського організму, усуваючи всі виникаючі ушкодження, або запобігаючи їх виникненню. Теоретично нанотехнології здатні забезпечити людині фізичне безсмертя, за рахунок того, що наномедицина зможе нескінченно регенерувати клітини, що відмирають.

Нанотехнології спроможні зробити революцію в сільському господарстві. Молекулярні роботи здатні будуть готувати їжу, замінивши сільськогосподарські рослини і тварин. Нанотехнології здатні також стабілізувати екологію планети. Нові види промисловості функціонуватимуть без відходів, що отруюють планету, а нанороботи зможуть знищувати наслідки старих забруднень. Неймовірні перспективи відкриваються також у галузі інформаційних технологій. Нанотехнології мають блискуче військове майбутнє. Мілітарні дослідження у світі проводяться в шести основних сферах: технології створення і протидії “невидимості” (літаки-невидимки, створені на основі технології stealth), енергетичні ресурси, самовідновлюючі системи (вони, наприклад, дозволяють автоматично ремонтувати пошкоджену поверхню панцерника або літака), зв’язок, а також пристрої виявлення хімічних і біологічних забруднень. Особливі надії на нанотехнології покладають фахівці у області електроніки і інформаційних технологій.

Архітектор. Архітектор проектує будівлі, контролює будівництво і займається проектною документацією. Архітектори проектують не лише будинки, вони ще проектують сади, заміські ділянки, цілі міські квартали, мости, метрополітени, порти. Залежно від спеціалізації перелік того, що робить архітектор, може змінюватись.

 • Архітектор-дизайнер робить планування, проектує схему освітлення, розміщення сантехніки, меблів, вибирає види оздоблювальних матеріалів тощо.
 • Ландшафтний архітектор оформляє сади, заміські ділянки, парки, міські простори, проектує необхідні інженерні споруди і комунікації (наприклад, систему поливу).
 • Архітектор-проектувальник готує, оформлює, перевіряє проектну документацію. Узгоджує проектні рішення, проводить консультації за проектом.
 • Головний архітектор бере участь в плануванні всіх робіт: перевіряє проектно-кошторисну документацію, формує завдання субпідрядним організаціям.

3D artist , ілюстратор, модельєр . 3D-модельєр в загальному сенсі слова – це фахівці, які створюють об’ємні моделі. Розділятися вони можуть на модельєр персонажів, техніки, будівель, ландшафту, окремих об’єктів, тощо. Зараз цей напрямок стає все більш затребуваним: 3D-графіка використовується при створенні комп’ютерних ігор, в кіно, для різних симуляторів і уявлень проектів. Також, існує технічний дизайн, який використовують для створення реклами на телебаченні та YouTube, конструювання техніки перед її будівництвом (авто, літаки, тощо). Більше дізнатися про 3D можна прочитавши короткий опис ось тут.

Логіст. Логіст — це людина, яка професійно займається доставкою товарів, їхнім складуванням, а також розробляє найбільш вигідну схему поставок. Логіст забезпечує пересування товару між необхідними пунктами, його зберігання на проміжних та кінцевому пунктах. В процесі враховує всі дрібниці, які можуть вплинути на якість продукції та її собівартість. Це спеціаліст, який шукає надійних партнерів, проводить розрахунки, займається аналізом ринку транспортних послуг, готує необхідні документи. Серед логістів є багато спеціалізацій:

 • закупівельники;
 • транспортні логісти;
 • фахівці ЗЕД;
 • менеджери складу.

Для того, щоб ознайомитися з професією логіст, радимо прочитати інтерв’ю з начальником складської логіcтіки в «Епіцентрі» Дмитром Шереметінським.

Економіст. Економіст — це фахівець, який допомагає компанії або підприємству розставити пріоритети та цілі в роботі так, щоб прибуток був більшим, а витрати меншими. Він виконує всі розрахунки по оптимізації діяльності компанії, має передбачити наперед значення щодо тих чи інших показників, побачити динаміку розвитку підприємства, регіону, держави, застерегти керівника від неправильних дій. Економіст знає усі сильні та слабкі сторони свого підприємства та може запропонувати найбільш ефективну стратегію його розвитку. Впали доходи? Економіст визначить, чому це сталося, знайде «проблемні» місця, запропонує оптимальне рішення. Економісти затребувані скрізь, де потрібно планувати і розраховувати фінанси, де потрібно контролювати витрати коштів, аналізувати результати роботи підприємства.

Бухгалтер. Бухгалтери займаються нарахуванням зарплати, готують та відправляють звітність до фіскальної служби, стежать за фінансовими потоками, слідкують за виробничими витратами, проводять інвентаризацію та обробляють документацію, пов’язану з фінансами підприємства. Кожній компанії потрібен бухгалтер. Адже розбиратися у тонкощах законодавства самостійно буває досить складно. Робота бухгалтера в майбутньому може істотно відрізнятися від сучасної роботи фахівця з обліку. Програмне забезпечення стане досконалішим, дозволяючи бухгалтеру поступово перетворюватися в аналітика, спостерігаючи за правильністю виконання всіх бухгалтерських операцій комп’ютером, а, може бути, і зовсім новим, ще невідомим нам гаджетом.

Робототехнік. Робототехнік – це фахівець із розробки, створення та експлуатації роботів і автоматизованих систем. Медицина і виробництво, військова і аерокосмічна галузі, наука і підводні дослідження – все це сфери в яких для вирішення різних завдань сьогодні використовуються роботи. Це й не дивно, адже за допомогою цих сучасних машин можна легко оптимізувати виробництво, знешкодити вибухонебезпечні предмети, провести розвідку та навіть використовувати їх в якості асистента для людей з обмеженими можливостями. Очевидно, що робототехніка – галузь дуже серйозна і вимагає від фахівця великих знань і вмінь. З’явившись на стику відразу декількох наук, таких як: радіотехніка, електроніка, механіка, програмування, фізика і т.д., вона, без сумніву, зможе бути осягнена тільки людьми з певним складом розуму і якісною теоретичною підготовкою. Крім того, завдяки широкому спектру застосування роботизованих пристроїв, сьогодні вчені відносять робототехніку до розряду професій майбутнього. Відомо також, що великі світові компанії, бажаючи здешевити свої виробництва, щорічно інвестують у розвиток робототехніки великі грошові суми.

Матеріал підготувала: Юлія Саліонович