Skip links

Як обрати майбутню професію?

Як обрати майбутню професію? Як не помилитися у виборі професії? Які методи допоможуть підлітку обрати професію свідомо?

За кордоном старшокласники приділяють вибору професії чимало часу, адже відносяться до цього серйозно. У нашій країні нерідко коледж, або університет для випускника обирають батьки, орієнтуючись на вартість навчання, перспективність професії (на їхню думку), територіальну близькість навчального закладу. Вірте чи ні, але це не врятує від подальшого професійного вибору, та ще й залишить старшокласника інфантильним.

Останнім часом серед підлітків користуються популярністю тести з вибору професії, але більшість з них розчаровуються в дослідженнях і результатах тестів. І правда, хотів стати актором, а тобі видали рекомендації для отримання професії вчителя початкової школи, медсестри, чи адміністратора.

Чому не варто орієнтуватися лише на профорієнтаційні тести?

 • В тестах мало сучасних та затребуваних професій
 • Жоден профорієнтаційний тест не бере до уваги  твої особисті цінності, стиль життя, та очікування від професії.
 • Після проходження профорієнтаційного тесту ти отримуєш список зі змішаними професіями. Не суміжними, не схожими, а змішаними!!!!

Демонструємо результат дівчини (16 років), яка проходила профорієнтаційний тест в своїй школі і отримала результат зі змішаними професіями. Тест був платним.

Отже, результати:

 1. Менеджер з навчання персоналу
 2. Хореограф
 3. Сценарист
 4. Педагог-психолог
 5. Журналіст
 6. Психолог-консультант
 7. Редактор періодичних видань
 8. Маркетолог
 9. Фахівець по тендерам
 10. Критик, музикознавець, біограф

Пройшовши профорієнтаційний курс в Shamrock дівчина обрала професію телеведучої. Цієї професії не має у списку профорієнтаційних тестів.

Ще одна дівчина звернулася до нас з результатами профорієнтаційного тесту, де не було її професії. Адже професія 3D ілюстратора, яку вона обрала пройшовши наш курс з вибору професії, у сучасних профорієнтаційних тестах просто відсутня.

ОТЖЕ, ЩО МИ РАДИМО ЗРОБИТИ ПІДЛІТКУ, ЩОБ ОБРАТИ ПРОФЕСІЮ СВІДОМО.

Визнач сферу своїх інтересів.

Якщо в тебе немає можливості пройти онлайн курс з вибору професії, тоді спробуй визначити свою сферу інтересів самотужки. Найдоступніший спосіб, яким ти зможеш скористатися без допомоги фахівця – це виписати тематику сайтів, тематику YouTube каналів, фільмів, книжок, статей в інтернеті, теми, які тебе захоплюють. Десь там є твій інтерес. Тобі потрібно його пошукати. Звичайно, що на онлайн курсі ти міг би розширити сферу інтересів і тоді вибір професії був би ширшим. Наприклад, якщо ти майже нічим не цікавишся, або швидко вигораєш і втрачаєш інтерес до багатьох речей, тут тобі лише допоможе профорієнтаційний курс з фахівцями.

Визнач свої ключові навички. Можна почати з того, щоб запитати в себе:

 • Що мені подобається робити?
 • Які навички я використовую, роблячи те, що мені подобається?
 • Чим в мені захоплюються інші і чому?

Не хвилюйся, якщо не можеш дати відповідь на всі ці питання. Якщо ти нічим окрім навчання у школі не займаєшся і весь твій час зайнятий репетиторами, тоді годі дивуватися і чекати відповіді на вищевказані питання. Уяви, що профорієнтаційні тести грунтуються на твоїх знаннях про те, що тебе дійсно цікавить. От чому багато підлітків так не задоволені і здивовані результатами, які вони отримують після тестувань. Адже як відповідали, таку відповідь і маємо.

Дізнайся все професію, яку обираєш.

Візьми інтерв’ю у спеціаліста професія якого тебе цікавить. Звучить незвично, проте така розмова допоможе тобі краще зрозуміти специфіку майбутньої професії. Якщо серед знайомих твоїх батьків немає такого спеціаліста, радимо тобі знайти відео огляд своєї майбутньої професії на онлайн платформі ChoiZY. Спеціалісти різних професій вже почали ділитися інформацією з підлітками. Можеш прочитати інтерв’ю про професії (стиліст, логіст, фінансист, юрист, 2D ілюстратор, фармацевт, дизайнер-інтер’єру, тощо) в рубриці “Хочу стати” ось тут. Як потрапиш на сторінку, прокрути донизу і побачиш весь список професій.

Також, радимо тобі відвідувати відкриті, безкоштовні зустрічі з спеціалістами в Zoom. Надсилай лист на пошту shamrock.in.ua@gmail.com  з темою «Хочу відвідувати зустрічі в zoom».

Пройди тест-драйв професії, яку розглядаєш.

Найпопулярніша нині за кордоном техніка самовизначення — «робоча проба». Це виконання певної частини роботи. Наприклад, для того, щоб протестити себе у ролі 3D ілюстратора потрібно за допомогою спеціальної програми змоделити простий об’єкт. Професію копірайтера можна протестити у волонтерстві, а саме, попроситися «на стажування» у якусь огранізацію по захисту тварин, або якусь іншу і писати пости для їхніх соціальних мереж.  Shamrock дає таку можливість і вже впродовж багатьох років організовує тест-драйв професій для підлітків. Також, ми радимо отримати досвід в різних позашкільних проектах, волонтерських програмах.

І найпростіше, що ти можеш зробити вже зараз – пройти курс з вибору професії в Shamrock з фахівцями, які допоможуть тобі визначитися з професією.

Курс складається з 10-12 занять, та персональних консультацій з фахівцями. Проходити курс можна оф-лайн та он-лайн. Курс підходить тим, кому потрібна фахова допомога у виборі професії. У тебе з’явиться можливість дізнатися про нові професії, які тобі підходять (ти про них можеш і не знати). По-друге, курс допоможе тобі краще зрозуміти свою особистість і перевірити, чи твої особистісні якості, характер підходять під професію, яку ти розглядаєш, чи є сенс подивитися в іншу сторону. По-третє, ти зможеш перевірити професію, яку вже обрав \ обрала, впевнитися в тому, що твій вибір правильний. Наприкінці курсу ти визначиш для себе план подальшого розвитку, обереш коледж, ліцей, або ВНЗ, курси з розвитку навичок. А ще, ти піднімеш свою самооцінку, знайдеш нових друзів та мотивацію навчатися і досягати поставленої мети. Надсилай запит на поштову скриньку, щоб отримати відповіді на всі хвилюючі питання shamrock.in.ua@gmail.com